Balkonová venkovní hydroponie

Antivirová opatření trvají asi ještě nějakou dobu trvat budou. Na druhou stranu máte konečně čas zapracovat na velebení domácnosti a na projektech, které dlouho odkládáte. Není tím projektem náhodou stavba domácí venkovní hydroponie?

Proč pěstovat zeleninu hydroponicky?

Důvodů je celá řada od minimální spotřeby vody až po vynikající chuť a vůni vaší domácí zeleniny, kterou se doslova osvěžíte i za parných dní. Pro rostliny je hydroponie jako wellness pro nás lidi, proto nám dopřejí plno šťavnatých plodů. V hydroponii roste hlavně to, co tam sami zasadíte. Můžete očekávat hromady sklizené zeleniny, nečeká vás žádné pletí plevelu. Substrát je vzdušný, bez nežádoucích příměsí, optimální pro tvorbu kořenového balu. Přelili jste někdy rostliny? To nám v hydroponii nehrozí.

Rockwoolová vata v rohožích je velmi vzdušná, kořenům se skrz ní bude dobře prorůstat a vytvoří dobře okysličený kořenový bal. Výhody oproti zemině jsou jasné. Není třeba tahat se s těžkými pytli se substrátem a trousit za sebou a při práci hromádky hlíny. Trápit vás nebudou ani škůdci, kteří mají vývojový původ v hlíně.

Rostliny pěstované hydroponicky, mají pravidelnou závlahu a neustálý přístup k živinám. Ty nemusí hledat v hlíně, ze které se navíc vyplavují, ale jsou pro rostliny dostupné v živném roztoku. Vaše domácí výpěstky rozhodně nelze srovnat s těmi z velkoskleníků, nebudete je logicky sklízet nezralé. Naopak, zralou okurku místo výletu po Evropě ihned po utržení nakrájíte do salátu.

Zobrazit sadu dílů pro sestavení balkonové hydroponie na eshopu

Konfigurace truhlíků při venkovní hydroponii pěstování zeleniny

Parametry smysluplné venkovní hydroponie

Máme rádi, když naše sady dávají smysl a díky své jednoduchosti a bytelnosti mohou sloužit mnoho let. Před výběrem jednotlivých dílů jsme si stanovili následující podmínky:

 

  • rozměry do úzkých prostor - balkonů, lodžií, chodníků kolem domu
  • větší pěstební plocha než největší z MiG
  • malá spotřeba vody pro závlahu rostlin, minimalizace výparu
  • možnost pěstování široké škály různých rostlin
  • nízké provozní náklady, dlouhá životnost
  • snadné sestavení z kompletní sady dílů, škálovatelnost
  • radost z vlastní práce bez zbytečné dřiny
  • levná pořizovací cena kompletu

Domácí hydroponie levně

Výsledkem je sada dílů, po jejichž sestavení můžete začít plnohodnotně pěstovat zeleninu, bylinky ale i jahody nebo chilli papričky s maximálním výnosem a velmi nízkou spotřebou vody. Efektivní uzavřený hydroponický systém v porovnání s pěstování v hlíně výrazně šetří vodu, s automatickým zavlažování odpadá většina denních starostí.

Jak by se dala sada jednoduše popsat? Dva metrové truhlíky s krytým hydroponickým substrátem, cirkulačním hydroponickým systémem, rezervoárem pro živný roztok a všemi potřebnými čerpadly a hadicemi. Zní to jednoduše, jednoduché to také je 🙂

Systém na fotkách vznikl z dílů zbylých po montážích, ale pro ty z vás, které balkonová hydroponie inspirovala k pěstování vlastní zeleniny, máme připravenou sadu dílů se 2 nebo 4 truhlíky s rezervoárem.

Vyvýšené záhony a gravitace

Spojíme příjemné s užitečným. Pro správné fungování cirkulace vody bez zbytečného výparu je třeba umístit truhlíky výš než víko rezervoáru. Odpady truhlíků svedou přebytečnou vodu zpět do rezervoáru, uzavřou tak koloběh cesty vody v systému. Truhlíky postavte na stůl, skříňku nebo paletu. Nohy snadno postavíte i z dřevěných latí nebo využijte naší sady 2 Stabilní nohy z kovu. Zároveň přichází na řadu ta pravá tvůrčí činnost, jak tu hromadu dílů využít.

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář