Hydroponická zahrada Aupark Bratislava

Rostliny voní a aromatické byliny obzvlášť. V prostřední obchodního centra vás ale náhlý závan vůně bazalky překvapí. Kde se tam vzala?

Hydroponie se musí zažít

Naším cílem bylo ukázat soběstačný stroj na produkci bylinek a listové zeleniny, do kterého kromě doplnění provozních kapalin chodí obsluha pouze sklízet vyprodukovanou zeleň a sázet nové sazenice. Celý stroj, který jsme nakonec obalili do pěkného dekoru ořechu v kombinaci s průhlednými plochami, stojí přímo uprostřed hlavního vestibulu se zelenou fontánou v pozadí.

Hydroponie jako pěstování rostlin bez půdy není žádná novinka, i tak je skvělé nechat další z vás vyzkoušet intenzivní vůni a chuť rostlin z hydroponie. V uplynulých letech jsme ukázali naše zahrady mnoha lidem po celé České republice a rádi jsme přijali nabídku do největšího obchodního centra Slovenska, bratislavského Auparku.

V rámci akce Everyday tasty, při které mohou návštěvníci ochutnat řadu lokálních i exotických potravin, je automatická hydroponická zahrada hlavním lákadlem. Možnost lokální produkce čerstvých surovin je skvělým příkladem, jak dostat produkt vysoké kvality pouhé minuty od sklizení. Navíc jen kousek od místa spotřeby s velmi malou uhlíkovou stopou.

Jaké rostliny rostou ve vestibulu Auparku?

Hydroponická zahrada v Auparku má pěstební plochu 8,5 m2. Pro přípravu sazenic a pěstování microgreens slouží Seedbox s 1,3 m2 ve dvou patrech. Pro produkci různorodé listové zeleniny, bylinek i léčivek najdete v zahradě 7,2 m2 pěstební plochy. Návštěvníkům jsme chtěli ukázat kombinaci běžných i pro většinu zcela neznámých rostlin.

Z bylinek v zahradě najdete mátu, bazalku, koriandr, tymián a stévii. Listovou zeleninu zastupuje listový salát Dubáček a mangold, jehož rychlost růstu je pro mnohé návštěvníky překvapivá. Dále v zahradě najdete dva druhy cherry rajčat, pažitku a silný adaptogen marsilku, díky které najdete čtyřlístek nejrychleji ve svém životě.

Prosluněné pátky s hydroponií

Čtyři pátky v řadě dostanou návštěvníci možnost nakouknout pod pokličku zahrady, prozkoumat strojovnu a ochutnat rostliny, které vyrostly bez půdy, pouze v živném roztoku. Kromě prohlídky zahrady si návštěvníci vyzkouší hydroponii v praxi. 

Nejprve výsev. Pěstování od semínek trvá nejdéle, proto při prvním workshopu budeme sázet různé druhy bazalky a listové zeleniny. V dalším týdnu si vyzkoušíme klonování rostlin na bazalce a mátě. Třetí týden zasadíme microgreens a čtvrtý, když už bude zahrada pořádně zarostlá, se zaměříme na praktiky správného sklízení rostlin v indoor hydroponii.

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář