Měření výkonu osvětlení pro rostliny – PAR nebo lux?

Často se na nás obrací zákazníci s dotazem na výběr konkrétního LED pěstebního světla s údajem o jeho požadovaném světelném výkonu v jednotkách lux [lx]. Hodnotu výkonu v luxech zákazníci většinou použijí pro porovnání světelného výkonu s pěstebními světly, neboť se tuto hodnotu dozví jako technický parametr nejen u běžných interiérových svítidel, ale i u sodíkových výbojek a ostatních světel používaných pro podporu růstu a květu rostlin.

Světelný tok měřený v lumenech - Lux

Definice nám říká, že se jedná o množství světla dopadajícího ze světelného zdroje na plochu. Základem je hodnota výkonu světelného toku - lumen [lm], důležitější je ale hodnota udávaná v luxech [lx], neboť lux je lumen na metr čtvereční (1 lx = 1 lm/m^2). Takto se dá změřit například světelný tok svítilny, množství světla v kancelářích a domácnostech pro lidské oko nebo například světelný tok, který vyzařuje plamen. U pěstebního osvětlení nás luxy ani lumeny vůbec nezajímají.

Fotosynteticky aktivní radiace PAR v jednotkách µmol/m^2/s

Jelikož světelné spektrum vnímané lidským okem a to, které dokáží rostliny využívat se liší, je pro rostliny zavedena jednotka PAR (Photosynthetically active radiation). Měření světelného výkonu pěstebního osvětlení v jednotkách µmol/m^2/s tyto rozdíly bere v úvahu a lépe popisuje množství světla, které rostliny schopné fotosyntézy vstřebávají.

PAR (v češtině se občas objevuje označení FAR - Fotosynteticky aktivní radiace) měří intenzitu světla v rozmezí vlnových délek mezi 400 nm a 700 nm.

Měření výkonu pěstebního světla - PAR nebo lux?

Jak už je popsáno výše, pro měření světelného výkonu pěstebního osvětlení používáme PAR. Neboť hodnota v luxech nás informuje pouze o tom, jakou intenzitu světla můžete vnímat vlastním okem. O výkonu pro podporu fotosyntézy se z luxů nedozvíme vůbec nic. Pokud si tedy půjdete koupit žárovku do koupelny, zajímají vás luxy, když kupujete svým rostlinkám podpůrné osvětlení, zajímají vás hodnota PAR, ideálně v několika vzdálenostech od světla.

Konkrétní měření PAR a luxů čtyř různých žárovek

Abychom ukázali, jak moc se liší výsledky měření oběma druhy měření, provedli jsme test světelného výkonu s použitím interiérové 6 W LED 2700K žárovky, 5 W FS žárovky, 6 W RB pěstební žárovky a klasické 40 W žárovky. Všechny žárovky byly zavěšeny 30 cm nad sondy měřicích zařízení, výsledky vyčtete z tabulky výsledků měření.

Výkon6 W LED5 W LED6 W LED40 W
Spektrum2700KFSRB2700K
Lux [lx]145165200100
PAR [µmol/m^2/s]172351807
OptikaNEANOANONE
Barva světla5 W LED pěstební žárovka pro rostliny

Pěstební 6 W LED žárovka pro podporu růstu a květu rostlin

FS = plné světelné spektrum 400-800nm
RB = průmyslová kombinace červené 660nm a modré 460nm
3000k = teplá bílá / warm white

Kolik světelného výkonu PAR potřebují moje rostliny?

Asi vás nepřekvapí, že různé druhy rostlin vyžadují rozdílné množství světla. Na světlo nejméně náročné jsou rostliny zvyklé žít pod korunami stromů, kam nedopadá přirozené světlo, těm stačí pro spokojený růst cca 20-100 µmol/m^2/s. Klíčky, sazenice a dospělé rostliny bylinek vyžadují 100-200 µmol/m^2/s (množství fotosynteticky aktivní radiace při průmyslovém indoor pěstování je 200 µmol/m^2/s v 15 cm od světelného zdroje). Rostliny s květy a plody vyžadují 250+ µmol/m^2/s.

Jak správně využít LED pěstební osvětlení pro podporu růstu a květu rostlin

Oproti běžným interiérovým žárovkám jsou ty pěstební specifické tím, že jsou osazeny optikami a veškerý světelný výkon je směrován k rostlině. Jiná je taky barva světla, v průmyslu a ve starších typech žárovek najdete červeno-modrou kombinaci, kde k míchání barev dochází až pod světlem, v novějších pak speciální fialové LED diody s plným světelným spekterm vyvinuté přímo pro rostliny.

U jednotlivých LED pěstebních světel uvádíme obrázek se změřenými hodnotami PAR v různých vzdálenostech od světelného zdroje. Dalším údajem, který lze z obrázku vyčíst je průměr efektivně osvětlené plochy. Můžete si tak snadno představit, jak vysoko je třeba světlo zavěsit, jakou plochu účinně světlo osvítí a kolik svítidel je třeba k efektivní osvícení vašeho pěstebního prostoru.

 

FacebookpinterestFacebookpinterest

3 komentáře u „Měření výkonu osvětlení pro rostliny – PAR nebo lux?“

  1. Hodně pomohlo, děkujeme, připravujeme jarní sadbu zeleniny k novému baráčku do skleníků a s tím grafem toku a působení světla na daný průměr je vynikající…👍

    Odpovědět

Napsat komentář