EFEKTIVNÍ PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN

PROČ HYDROPONIE?

Důvod, proč se lidé vrací ke staronové metodě pěstování rostlin bez použití hlíny, je její efektivita. K hydroponii se obracíme, pokud chceme pěstovat více, rychleji, v konstantní kvalitě a po celý rok. Pojďme si projít, co jsou předpoklady násobně větší produkce.

PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN BEZ HLÍNY

Hydroponický substrát

Začneme samou podstatou hydroponie, a to náhradou za zeminu používanou v tradičním zemědělství. Substráty používané v hydroponii mají společné  vlastnosti. To jsou především vyšší lehkost, vzdušnost, nasákavost a propustnost. Důležitý je i fakt, že substrát nijak nemění parametry živného roztoku.

Keramzit

Keramzit je recyklovatelný pálený jíl ve formě malých kuliček. Ty svou schopností absorbovat z až 90% objemu přispívají k dostatečné vlhkosti substrátu, zároveň zaručují perfektní přísun vzduchu ke kořenům.

Kokos

Kokosová drť je vizuálně velmi podobná zemině, její vlastnosti ji však řadí k hydroponickým inertním médiím. Velmi lehká vlákna kokosových ořechů obohacená o užitečné bakterie umožňují dobrý rozvoj kořenového balu.

Rockwool

Rockwool je minerální vata jako stvořená pro řízkování, ale v hydroponii našla široké uplatnění jako ideální substrát pro různé pěstební metody. Optimální struktura tvoří stabilní základnu pro kořenový bal.

Hydroponické hnojivo

Hydroponický substrát, na rozdíl od zeminy, neobsahuje žádnou výživu, všechny prvky důležité pro růst i květ musíme rostlině dodat živným roztokem. V hydroponii kontrolujeme množství jednotlivých prvků a jsme schopni zajistit každé rostlině ten správný koktejl živin.

spolupráce s výrobci

Kvalitní hydroponické hnojivo je vyrobeno k přírodě šetrným způsobem. Naším partnerem je jeden z největších výrobců hnojiv, nizozemský PLAGRON.

hydro vs tradiční

V tradičním zemědělství hnojíme pomocí (rozpuštěných) práškových solí, jakousi surovinou pro rostliny, k jejichž vstřebání rostlinou dojde až po rozložení solí působením mikroorganismů. Živiny v hydroponii jsou dopravovány přímo ke kořenům a rostliny je vstřebají okamžitě.

MOŽNOSTI DFT

Ve vertikálních farmách se standardně používá pěstební metoda NFT. Testováním jsme došli ke zjištění, že lepší kvality produkce dosahujeme s metodou DFTDeep Flow Technique.

vícesložková hnojiva

Aby jednotlivé prvky spolu mohly reagovat až v živném roztoku, jsou hnojiva dělena do více složek.  Nejčastěji se jedná o dvousložková hnojiva, jejichž přesné dávkování řídí řídicí jednotka.

SLOŽKA A

SLOŽKA B

pH DOWN

PLASTY V HYDROPONII

Plastů, které jsou použitelné v hydroponii, není mnoho. Pro stavbu našich systémů smíme použít pouze ty UV stabilní a vysokou chemickou odolností. Jen tak zamezíme postupnému uvolňování plastů a degradaci rozvodů živného roztoku. 

POLYPROPYLEN - PP

POLYPROPYLEN RANDOM - PPR

POLYETHYLEN - HDPE

KYSLÍK V HYDROPONII

Nakonec to nejdůležitějšídostatek kyslíku. Zásadním cílem hydroponie je dopravit ke kořenům co nejvíce vzduchu. Kyslík vyživuje enzymatické procesy probíhající v roztoku za pomoci drobných mikroorganismů. Když není kyslík, není v roztoku život.