EFEKTIVNÍ PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN

PROČ HYDROPONIE?

Důvod, proč se lidé vrací ke staronové metodě pěstování rostlin bez použití hlíny, je její efektivita. K hydroponii se obracíme, pokud chceme pěstovat více, rychleji, v konstantní kvalitě a po celý rok. Pojďme si projít, co jsou předpoklady násobně větší produkce.

PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN BEZ HLÍNY

Hydroponický substrát

Začneme samou podstatou hydroponie, a to náhradou za zeminu používanou v tradičním zemědělství. Substráty používané v hydroponii mají společné  vlastnosti. To jsou především vyšší lehkost, vzdušnost, nasákavost a propustnost. Důležitý je i fakt, že substrát nijak nemění parametry živného roztoku.

Hydroponické hnojivo

Hydroponický substrát, na rozdíl od zeminy, neobsahuje žádnou výživu, všechny prvky důležité pro růst i květ musíme rostlině dodat živným roztokem. V hydroponii kontrolujeme množství jednotlivých prvků a jsme schopni zajistit každé rostlině ten správný koktejl živin.

spolupráce s výrobci

Kvalitní hydroponické hnojivo je vyrobeno k přírodě šetrným způsobem. Naším partnerem je jeden z největších výrobců hnojiv, nizozemský PLAGRON.

hydro vs tradiční

V tradičním zemědělství hnojíme pomocí (rozpuštěných) práškových solí, jakousi surovinou pro rostliny, k jejichž vstřebání rostlinou dojde až po rozložení solí působením mikroorganismů. Živiny v hydroponii jsou dopravovány přímo ke kořenům a rostliny je vstřebají okamžitě.

MOŽNOSTI DFT

Ve vertikálních farmách se standardně používá pěstební metoda NFT. Testováním jsme došli ke zjištění, že lepší kvality produkce dosahujeme s metodou DFTDeep Flow Technique.

vícesložková hnojiva

Aby jednotlivé prvky spolu mohly reagovat až v živném roztoku, jsou hnojiva dělena do více složek.  Nejčastěji se jedná o dvousložková hnojiva, jejichž přesné dávkování řídí řídicí jednotka.

SLOŽKA A

SLOŽKA B

pH DOWN

PLASTY V HYDROPONII

Plastů, které jsou použitelné v hydroponii, není mnoho. Pro stavbu našich systémů smíme použít pouze ty UV stabilní a vysokou chemickou odolností. Jen tak zamezíme postupnému uvolňování plastů a degradaci rozvodů živného roztoku. 

POLYPROPYLEN - PP

POLYPROPYLEN RANDOM - PPR

POLYETHYLEN - HDPE

KYSLÍK V HYDROPONII

Nakonec to nejdůležitějšídostatek kyslíku. Zásadním cílem hydroponie je dopravit ke kořenům co nejvíce vzduchu. Kyslík vyživuje enzymatické procesy probíhající v roztoku za pomoci drobných mikroorganismů. Když není kyslík, není v roztoku život.