Domov důchodců budoucnosti

Na začátku listopadu odhalila společnost Stark na Světovém festivalu architektury v Singapuru svůj projekt Domova důchodců nové generace. První vznikne v Kuala Lumpur.

Domov důchodců Home Farm

Obrázek1z5

Řez moderním domovem důchodců

Jihovýchodní Asie řeší problém vzůrůstajícího počtu důchodců a jejich umístění. Ředitel společnosti Spark Stephen Pimbley představil Home Farm jako spojení moderního komerčního zemědělství a domova důchodců. „Komerční zemědělství pomůže seniorům udržet aktivní zapojení do komunity, což zmírňuje riziko stařecké demence a podporuje to sebevědomí. Senioři budou mít také jedinečnou možnost žít v čistém prostředí, obklopeni zelení“, dodal Pimbley.

Aktivní odpočinek

Každému z rezidentů domova bude nabídnuto podílet se na chodu farmy, jednoduše se tak zapojit do komunity a zároveň si vydělat nějaké peníze na přilepšenou. Práce na farmě ale nebude podmínkou přijetí. Práce na farmě bude zahrnovat sázení, sklízení a balení, odměna za práci může sloužit k hrazení zdravotní péče, k hrazení nájmu nebo jako plat. K pronájmu bude 300 bytových jednotek.

Home Farm byla navržena do Singapuru, kde se v roce 2030 očekává až 20% podíl obyvatelstva na 65 let, a kde je 90% potravin dováženo. Bytové buňky by byly jedno až čtyřpokojové a byly by umístěny do odstupňovaných křivočarých bloků, uspořádaných kolem horizontálních pěstebních ploch. Vnitřní stěny jedenáctipatrové budovy pokrývá vertikální aquaponická zahrada, na střeše budou nádrže s rybami a další zahrady.

Farma využívá jak tradiční způsoby pěstování, tak i stále populárnější aquaponii. Ta se bude rozprostírat na ploše 7 500 m2 s předpokládaným výnosem 27 tun ovoce a zeleniny, v hlíně se bude pěstovat na celkové rozloze 7 300 m2 s výnosem 7,9 tun měsíčně.

Home Farm byla sice navržena pro Singapur, ale první taková stavba by měla být dokončena v roce 2018 v Kuala Lumpur, později i Singapuru a dalších asijských městech. Společnost Spark s projektem Home Farm vyhrála ocenění na World architecture festival v kategorii Experimental Future projects

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář