Škůdci

S pěstováním rostlin jsou spojeni i škůdci a výskyt plísní, které jsou, pokud včas nezasáhnete, často počátkem konce pěstované rostliny. V přírodě jsou škůdci úplně běžní, při domácím pěstování bylinek, chilli a dalších rostlin jsou škůdci nežádoucí. Proto je dobré vědět, jak ty nejběžnější škůdce najít, správně identifikovat a hlavně s nimi úspěšně bojovat.

Čas od času na rostliny zaútočí škůdci

Někoho škůdci celé roky nenavštíví, jiní mají škůdců plné zuby a chuť pověsit kropáč a zastřihovací nůžky na hřebík. V domácnosti máte největší šanci na napadení rostlin škůdci na jaře, kdy se škůdci proberou po chladné zimě a pustí se do všeho zeleného. Další velká vlna je na podzim, když venkovní teploty padají pod 10-12°C a škůdci hledají teplo a rostliny k přežití v lidských obydlích.

Nález škůdců v nízkém stádiu napadení

Napadení škůdci bere rostlině sílu, proto můžete zpozorovat zpomalení růstu. Vzhledem k tomu, že většina škůdců žije na spodní straně listů, je nejsnáze najdete při sklízení bylinek nebo na stoncích při pochodu k dalšímu chutnému listu.

Při nalezení pár exemplářů ostříhejte napadené části rostlin, které hned odneste co nejdál od všech rostlin, ideální je v případě bylinek hned opláchnout a spotřebovat nebo dát do lednice. Zbytek rostliny kontrolujte, zda je napadení zastavené. Na rostlinách mohli zůstat dospělí jedinci nebo larvy v různých stádiích vývoje a škůdci se mohou zase rozmnožit. V tomto případě je třeba přistoupit k razantnějšímu řešení, rostliny osprchovat čistou vodou nebo použít postřik proti škůdcům.

Rozsáhlé napadení rostlin škůdci

Vrátili jste se z dovolené a našli jste doma rostliny obsypané škůdci? Přehlédli jste množící se škůdce a teď jsou listy a stonky pokryté velkým množstvím brouků spásajících vaší úrodu? Máte dvě možnosti, jak s invazí škůdců naložit.

První varianta dává rostlinám druhou šanci, zastřihněte je hned dole u substrátu tak, aby zůstala malá zelená snítka. Mají-li rostliny vyvinutý kořenový bal, čekejte, že zastřižená bylinka do týdne nebo dvou zase obrazí, tentokrát snad už bez škůdců.

Pokud ani to nevyjde, druhá varianta je radikálnější. Obsahuje odstranění celých rostlin, včetně vyprání substrátu v čisté vodě nebo slabém 3% roztoku peroxidu vodíku a nové osazení zahrady. Peroxid zajistí desinfekci substrátu, seženete ho i v lékárně a pro hydroponii je skvělým pomocníkem.

Jak aplikovat postřik proti škůdcům v zahradách MiG

Když je škůdců jenom pár nebo s nimi i přes rozsáhlé napadení chcete bojovat, po ostříhání napadených částí a případné spršce vody dojde na postřik proti škůdcům. Rostliny nestříkejte přímo v zahradě, ale postavte jí třeba do skleničky ve dřezu, nebo někam, kde budete moci rostlinu pokrýt postřikem po celé ploše, především na spodních stranách listů, kde se škůdci často nachází. Nejdůkladnější a zároveň nejpohodlnější je aplikace postřiku pomocí postřikovače s tryskou na hadičce, ale v pořádku to zvládnete i s běžným rozprašovačem.

Po týdnu můžete při přetrvávajícím napadení zopakovat postřik. V každém případě je důležité postřik po týdnu z rostlin zase smýt, na venkovní zahrádce by tuto část obstaral déšť. Použijte postřikovač, nebo rostlinu vezměte pod vlažnou sprchu. Odstraníte z ní zbytky přírodních olejů BIO variant nebo zbytky chemie, pokud ani přírodní varianta nezabere.