Čas od času se při venkovním, ale i indoor pěstování setkáme s napadením škůdci. V našem návodu na boj se škůdci se dozvíte, jak jednotlivé škůdce rozpoznat a jak s nimi účinně bojovat, ať už použitím přírodních predátorů, BIO postřiků nebo insekticidů.
Mšice
Mšice jsou nejznámějším a nejběžnějším škůdcem v našich zahrádkách. Bohužel jsou také jedním z nejničivějších. Je známo přes 3000 druhů, ve střední Evropě se jich vyskytuje kolem 850.
Popis: Mšice jsou většinou velké 4-6 mm a mají proměnu nedokonalou. Ústrojí mají bodavosavé. Tělo je zakončeno chvostkem, podle kterého se určuje pohlaví. Na 5. nebo 6. zadečkovém článku vyrůstají u většiny mšic zvláštní trubicovité útvary, tzv. sifunkuli.
Škodí sáním na podzemních i nadzemních částech rostliny. Sání způsobuje zakrslý růst, kadeření, svinování čepelí a změny ve zbarvení listů. Škodí přenosem viróz, případně i vylučováním medovice. (sladký povlak na listech, na kterém se postupně rozrůstají houbové choroby)
Mšice se obvykle vyskytují ve formě bez křídel, při přemnožení se však začnou líhnout i okřídlení jedinci a mšice se tak mohou přesunout z rostliny na rostlinu. Mšice přenáší mravenci, kteří se pak živí sekretem, co mšice vylučují.
OCHRANA ROSTLIN A BOJ SE MŠICEMI
Přírodní metoda: Jedním z největších nepřátel mšic je slunéčko sedmitečné neboli beruška. Beruška dokáže za jeden den sníst několik desítek mšic, ještě lepším predátorem je její larva. Larva berušky nelétá, takže vám z rostlin neuletí a dokud bude mít potravu, rozhodně se nikam stěhovat nebude. Může denně sníst až několik set mšic.
Bio: Existují ochranné postřiky založené na přírodní bázi olejů. Např: Biool, ROCK EFFECT, Neudosan, SMC+
Chemická: Mospilan 20SP
Prevence: žluté lepové desky
Molice
Nejčastěji se setkáváme s molicí skleníkovou
Molice (Aleyrodoidea) je nadčeleď velmi drobného hmyzu. Molice jsou drobný, bílý, okřídlený hmyz se dvěma páry křídel. Podobně jako všichni mšicosaví se i molice živí rostlinnými šťávami. Jejich ústní ústrojí (bodavě sací) je tomuto způsobu života přizpůsobené. Tento hmyz saje obvykle na spodní straně listů. Celá rostlina následkem poškozování postupně uvadá. Tato taxonomická skupina patřila dříve do řádu stejnokřídlí, dnes je řazena do řádu polokřídlí (Hemiptera).
Jak zlikvidovat napadení molicemi?
Při nalezení prvních svilušek nebo hůře pavučinek ostříháme intenzivně napadené části rostlin a na zbytek rostlin pravidelně aplikujeme postřik ROCK EFFECT dokud napadení sviluškami nevymizí.
Postřik opakujte, protože funguje pouze na živé jedince a molice se velmi rychle množí, vajíčka se vyvíjí 3 dny. Jako prevence slouží žluté lepové desky rozmístěné po pěstebním prostoru.
Ochrana rostlin a boj s molicemi:
Přírodní metoda: Parazitická vosička Encarsia formosa – Vysoce účinná metoda do skleníků.
Samice vosičky naklade svá vajíčka do larev molic, kde proběhne celý vývoj. Zhruba po 27 dnech se líhne nová generace vosiček. Po likvidaci všech molic vosičky vyhynou. Jedna samice vosičky klade 10-15 vajíček za den = až 300 za život. Při použití parazitických vosiček je nutné prvních 14 dní vůbec nekropit rostliny, vosičky se nejprve musí rozmnožit do potřebného množství.
BIO: ROCK EFFECT, Biool, Neudosan, SMC+
Chemická: Mospilan 20SP
Prevence: žluté lepové desky
Svilušky
Svilušky poznáme podle jemných pavučinek, které se nám začnou objevovat na rostlinách.
Sviluška (Tetranychus) je rod roztočů, kterým je obecně věnována velká pozornost pro jejich schopnost vážně poškozovat rostliny. Rod sviluška patří do čeledě sviluškovití (Tetranychidae), řádu sametkovci(Prostigmata). Velmi rychle se množí, při přemnožení způsobují značné škody a úhyn rostlin. Rod zahrnuje více než 140 druhů, nejznámější je sviluška chmelová (Tetranychus urticae), sviluška ovocná (Panonychus ulmi). Někdy je za svilušku nesprávně považována nápadně červená sametka podzimní (Trombicula autumnalis).
Vyskytují se zpočátku na spodních částech listů a začínají vytvářet pavučinky. Pohledově se jedná o malé hnědé „pavoučky“.
Jak zlikvidovat napadení sviluškami?
Při nalezení prvních svilušek nebo hůře pavučinek ostříháme intenzivně napadené části rostlin a na zbytek rostlin pravidelně aplikujeme postřik ROCK EFFECT dokud napadení sviluškami nevymizí.
Ochrana rostlin a boj se sviluškami
Přírodní metoda: Dravý roztoč – Typhlodromus pyri
Napadá škodlivé roztoče včetně svilušek, ale i larvy třásněnek a jiný drobný hmyz. Působí dlouhodobě. Když nejsou k dispozici škůdci dokáže se živit pily či dlouhodobě hladovět. Jedna samice eliminuje za den cca 8 dospělců svilušky nebo 320 halčivců. Dravé jsou i nymfy. Umí i přezimovat – jakmile se dostatečně rozmnoží udržuje škůdce pod hladinou škodlivosti.
BIO: ROCK EFFECT, SMC+, Neudosan, Biool
Chemická: Vertimec
Třásněnky
Třásněnky dostaly své jméno díky svým dlouhým třásním na konci úzkých křídel. Rostlinu poškozují svým bodavým, savým ústrojím. Poškození je podobné, jako při nákaze sviluškami, třásněnky ale na rozdíl od svilušek netvoří pavučiny na rostlinách a vylučují drobný, kapkovitý trus.
Nejčastěji se třásněnky začínají vyskytovat na spodních listech nebo vlhčích a méně osvětlených částech rostlin. rychle se množí a pro jejich odstranění je nutné dlouhodobější ošetřování roslin. Pomůže také ruční odstranění napadených částí rostlin a listů.
Jak zlikvidovat napadení třásněnkami?
Jako prevence před napadením třásněnkami pomáhají modré lepové desky rozmístěné po pěstebním prostoru. Pro úspěšné odstranění napadení třásněnkami v naší zahradě používáme ROCK EFFECT v pravidelných postřicích, dokud napadení úplně nevymizí. Ostříhejte napadené části rostlin a vysbírejte popadané napadené listy.
Ochrana rostlin a boj s třásněnkami
BIO: ROCK EFFECT, SMC+, Biool
Chemická: Vertimec
Prevence: modré lepové desky
Housenky
Housenky jsou larvy různých druhů hmyzu. Na rostlině postupují zespoda nahoru, požírají většinou pupeny a listy. V přírodě se o likvidaci housenek starají především zpěvní hmyzožraví ptáci. Housenky jsou aktivní většinou v noci, v případě napadení housenkami je tedy vhodně je z rostlin večer posbírat a v případě potřeby postříkat napadené rostliny insekticidem.