Jak název napovídá, stévie se užívá především jako sladidlo, nahrazující nezdravý a návykový cukr. Na rozdíl od cukru je téměř nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky. Hlavně pro ty, kteří rádi sladké 🙂
Tuze sladká rostlina
Jde o bíle kvetoucí světlomilnou tropickou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, kam patří i slunečnice. Její domovinou jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Hlavním producentem stévie je dnes Čína.
Můžete ji pěstovat i u nás, ale jako ostatní sub/tropické rostliny bude vytáhlá, nepříliš olistěná, méně aromatická (sladká) a venku nepřežije zimu. My však máme zkušenosti s jejím hydroponickým pěstováním pod LEDkami a ty jsou skvělé. Rostliny jsou bujné, rozvětvené a musíme je zastřihávat častěji, než ostatní, takže máme dostatek stévie po celý rok. A je sladká jako cumel 🙂
Postupně s ní nahrazujeme cukr při vaření, pečení (tam, kde není cukr strukturální součástí těsta) a především při slazení nápojů.
Proč nahradit cukr stévií
Při velké spotřebě bílého cukru a dalších potravin obsahujících cukr ochuzujeme svůj organismus kromě jiného zejména o vápník, důležitý pro stavbu kostí a zdraví zubů. I proto je cukru přisuzován velký podíl na vzniku zubních kazů, nebo také osteoporózy – poruchy struktury kostí. Jsou tu ale i další negativní důsledky vysoké konzumace bílého cukru:
- zvýšení hladiny cukru v krvi
- ztráta vitaminu B, vápníku a hořčíku
- špatný vliv na funkci imunitního systému
- přispívá k obezitě
- zvyšuje krevní tlak
- zvyšuje hladinu adrenalinu, což může vést k podrážděnosti nebo hyperaktivitě
Oproti tomu stévie nejen že takto neškodí a nemá žádné vedlejší účinky, ale je i zdraví prospěšná.
Sladkosti pro diabetiky
Snížení hladiny glukózy v krvi: Ve srovnání s umělým sladidlem může stévie potlačit hladinu glukózy v plazmě a zvýšit glukózovou toleranci. Stévie má také nulové kalorie, což je velmi výhodné pro lidi, kteří se snaží snížit hladinu glukózy.
U lidí s diabetem 2. typu bylo zjištěno, že stévie vyvolává glukagonovou reakci a snižuje hladinu glukózy v krvi. Glukagon je hormon regulující hladinu glukózy v krvi. U lidí s diabetem je přitom glukagonový systém obvykle vadný.
Potraviny s glykemickým indexem nižším než 50 (rozsah je 0-100) jsou považovány za bezpečné pro lidi s diabetem. Čím je číslo nižší, tím lépe. Stolní cukr má glykemický index 80 ve srovnání se stévií, jejíž index je 0. Díky tomu je tento sladký list perfektní náhradou za zpracovaný cukr, aniž by to ohrozilo sladkou chuť vašeho jídla.
Snížení krevního tlaku: Stevia má kardiotonické vlastnosti, které normalizují krevní tlak a regulují váš srdeční rytmus. To je umožněno určitými glykosidy v listech stévie, které rozšiřují krevní cévy.
Další výhody stévie
Ve srovnání s cukrem stévie snižuje vaši chuť k jídlu, čímž snižuje příjem kalorií. Stévie také nezpůsobuje glykemické reakce a snižuje citlivost na inzulín. Stévie nemění složení potravin ani jejich živiny, což znamená, že úroveň minerálů a vitamínů zůstává stejná. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje produkci inzulínu i jeho účinek na buněčné membrány. Má protizánětlivé, protinádorové a protiprůjmové vlastnosti. Pár lístky čerstvé stévie osladíte jakékoliv pití, je velmi dobrý pomocník při omezování slazených nápojů.
Stévie v hydroponii
Jak už jsme zmiňovali v úvodu, stévii se v našich zeměpisných podmínkách moc nedaří. Při bytovém pěstování bez intenzivní energie ze slunce nebo LED pěstebního osvětlení stévie výrazně ztrácí svou sladivost, tedy hlavní důvod, proč ji pěstujeme. Chcete-li tedy vyměnit cukr za opravdu přírodní sladidlo, pěstujte stévii v hydroponii a pod umělým LED pěstebním osvětlením. Pokud zrovna nepotřebujete sklízet kilogramy čerstvých bylinek a salátů z automatických regálových hydroponických systémů, můžete zkusit zasadit stévii do interiérové zahrady MiG nebo si postavit zahradu vlastní se sadami Hydroponik začátečník.