Příprava vody pro hydroponii
Pěstování rostlin, ať už hydroponicky nebo za použití zeminy jako substrátu, je vždy náročné na kvalitu vody. Pěstování v hlíně je o něco jednodušší, protože zemina je schopna vyrovnat chyby v úpravě vody a ochránit tak rostliny před šokem a vadnutím. Při hydroponickém pěstování se ale používají chemicky inertní pěstební média, která žádným způsobem neovlivní pH vody. Nesprávně upravená voda tak velmi rychle ovlivní vitalitu rostlin a může vést až k jejich úhynu.
Správně upravit vodu pro hydroponii není složité, ale vyžaduje to trochu cviku. Při prvních pokusech o úpravu vody se nebojte nezdaru, i přes všechny rady jistě párkrát přidáte kyseliny nebo ph- prášku moc, časem ale správné dávkování dostanete do ruky. Nyní se dostaneme k samotnému postupu, jak vodu správně upravit.
1. Připravte si vodu - přefiltrujte vodu, nebo ji nechte odstát
2. Přidejte hnojiva - řiďte se návodem na hnojivu, hodnotou EC nebo TDS podle tabulky
3. Důkladně promíchejte
4. Změřte pH roztoku
5. Pomalu upravujte pH, po přidání kyseliny/zásady promíchejte vodu. Pro ustálení hodnoty počkejte pár minut
6. V případě potřeby opakujte, postupujte po menších krocích
7. Provádějte kontrolní měření
Na co dát pozor
Je rozdíl mezi městskou vodou a vodou ze studny. Městská voda je zpravidla tvrdá (obsahuje minerály a soli z potrubí, chemii z vodárny) voda z vrtu nebo studny bude pravděpodobněji měkká. Měkká voda velmi rychle a zprudka reaguje na kyselinu (například 0,1 ml pH - kyseliny/10 l živného roztoku), tvrdá voda obsahuje například vápník, který zvedá pH roztoku nejen při úpravě, ale i hodiny po. Takovou vodu proto kontrolujte nejdéle po 24 hodinách.
Příprava vody
Pokud vodu pro rostliny berete z městské vodovodní sítě, mějte na paměti, že by se ke kořenům neměl dostat chlór, používaný k desinfekci vody. Tuto vodu nechte přes noc odstát, aby z ní co nejvíce přidaných látek vyprchalo.
Doporučujeme také využít vodního filtru nebo ještě lépe reverzní osmózu, která z vody odstraní dusičnany, dusitany, hořčík, vápník, chlór, kovy a veškeré další ionty, čímž změkčuje vodu až na nulovou tvrdost a výrazně snižuje množství škodlivých látek.
Měkká voda nemusí být filtrována reverzní osmózou, po přefiltrování měkké vody se s ní poměrně špatně pracuje, bude tedy stačit, když ji necháte odstát.
Nahnojení vody
Do odstáté nebo přefiltrované nejprve musíte přidat živiny. V závislosti na složení používaného hnojiva se totiž změní i pH upravované vody. Pokud nejprve upravíte pH vody, po přidání hnojiva se hodnota pravděpodobně zase vychýlí.
Na každém balení hnojiva je napsáno doporučené dávkování, správné nahnojení vody se měří EC metrem - měřičem koncentrace živin. Sestavili jsme pro vás přehlednou tabulku s hodnotami pH a EC pro nejčastěji pěstované rostliny, tabulku najdete zde.
V naší nabídce najdete 3 různé měřiče EC - kombinovaný IVORYI Green pH/EC/Temp, ADWA EC hobby tester, a Hanna pH/EC/TDS.
Úprava pH vody
Jakmile budete mít vodu správně nahnojenou, můžete přejít k úpravě pH. Pro změření hodnoty pH můžete použít buď kolorimetrický kapkový test nebo elektronický pH metr. Správné hodnoty pH živného roztoku u často pěstovaných rostlin hledejte zde.
Snížení pH
Pro snížení pH v období růstu používáme kyselinu dusičnou, v období květu kyselinu fosforečnou. S kyselinami zacházejte se zvýšenou opatrností a v ochranných latexových rukavicích, při kontaktu kyseliny s pokožkou může dojít k popálení. Pro pohodlné dávkování kyselin použijte dávkovač kapalin, kyseliny vždy přidávejte po malých dávkách a roztok promíchejte. Pro přesné dávkování použijte stříkačku nebo pipetu. Je dobré při úpravě pH nespěchat, roztoku trvá pár minut, než se hodnota pH ustálí. Provádějte i kontrolní měření po delší době, pH vody s vyšším obsahem vápníku má tendenci po čase stoupat.
Od roku 2019 se smí kyseliny pro úpravu pH nad 10% koncentrace prodávat pouze pro registrované subjekty na IČ, navíc oproti podpisu do evidence. Maloobchodním zákazníkům tedy doporučíme práškovou variantu GHE pH Down, na kterou se nařízení nevztahuje.
Zvýšení pH
Ke zvýšení pH se používá hydroxid draselný. Použijte ho ale pouze v případě, že má vaše zdrojová voda nižší pH, než potřebujete. Nikdy nemíchejte v jednom živném roztoku kyselinu i hydroxid zároveň! V případě, že se vám povede vytvořit příliš kyselý roztok zvyšte pH naředěním roztoku čistou, neupravovanou vodou.
V naší nabídce najdete 4 různé testery pH - kolorimetrický kapkový test, kombinovaný IVORYI Green pH/EC/TempADWA pH, Hanna COMBO pH/EC/TDS
Kontrolní měření
Provádějte pravidelná kontrolní měření živného roztoku. Chybovat může každý, ale při pěstování rostlin vás i malá chyba může stát celou úrodu. Čím kvalitnější vodu rostlinám poskytnete, tím zdravější a rychlejší bude růst a i úroda bude vyšší.
Máte dotaz k postupu úpravy vody pro hydroponii? Napište nám ho do komentářů!
2 komentáře u „Úprava vody pro hydroponii“
Dobrý den mam přístroj na měřeni vody TDs&EC nás měřenou hodnotu mi ukazuje ppm 0046 aqs/cm 0099 čím upravit aby byla pro hydroponicke pěstováni vůbec se v tom nevyznám znamená to že mám ppm 0,046? Děkuji nemám desetinnou čárku na přístroji jen 4 nuly
Dobrý den, jak rozumět jednotkám pro měření EC se věnujeme v článku zde: https://growlight.cz/mereni-ph-ec-zivneho-roztoku/