Země původu: planeta Zem

Počasí i čísla v kalendáři nám dávají neomylně najevo, že letošní léto máme nadobro za sebou. Teplé a dlouhé dny jsou pryč, co ale není pryč je zdravý návyk obyvatel na vůně čerstvé bylinky. Ty se k nám vozí z celého světa a my se dnes podíváme odkud.

Trocha historie

Než se dostaneme k tomu, kde rostou i mimo naší sezónu bylinky, které se v rámci globalizace dostanou až na váš talíř, podíváme se pro kontext opět krátce do historie. Pohádky jsou plné babek kořenářek a snítek bylinek nebo látkových sáčků zavěšených pod stropem ve světnici. Proč se dlouhá staletí používaly převážně sušené byliny?

Odpověď není tak složitá, že? Tehdejší obyvatelé byli odkázáni na to, co si sami během sezóny nasbírali. Aby mohli bylinky používat celý rok, sklizená nať se sušila. Obchod s bylinkami samozřejmě fungoval, i ten “mezistátní”. Kapacita tehdejší logistiky se v žádném případě nedala srovnat s tou dnešní, koření bylo (a je) drahé.

Dnes si bylinku vypěstujete nebo koupíte

Zpět do naší doby. Než se dostaneme takříkajíc k jádru pudla, shrneme si ještě možnosti, jak se našinec může dnes dostat čerstvému koření nebo tisíci let prověřeným bylinným doplňkům stravy. Bylinky si můžete sami vypěstovat i v zimě. Přirozeného světla je velmi málo, za oknem se bylinky zpravidla táhnou za světlem a jejich produkce není vůbec srovnatelná s tou jarní. Nedostatek světla dnes umíme nahradit dosvícením zářivkami, žárovkami nebo velmi šikovnými tykadly. V tisících domácností i kanceláří se pomocí malých osvětlených hydroponických zahrádek pěstují bylinky pro radost, vaření nebo osvěžující nápoje. Co ale vy, co bylinky pěstovat nechcete, neumíte nebo nemáte kde? Bylinky si můžete koupit v obchodě, to není nic nového. Konečně se ale dostáváme k tomu, jak se takové čerstvé řezané bylinky do těch obchodů dostávají. Až si příště budete kupovat řezanou bazalku nebo mátu, zkuste se schválně podívat na krabičku, odkud za vámi přijela. V nejlepším případě bude z produkce moravských skleníků. V krabičkách najdete ale častěji bylinky, které přijely z větší dálky.

Dovoz čerstvých bylinek

Jak můžete vidět na krabičkách s bylinkami, nám nejbližší vývozci jsou Itálie, Španělsko a Řecko, tedy velké státy jižní Evropy s dlouhou tradicí zemědělství. Bedny se sklizenými čerstvými bylinkami tedy putují 1-3 tisíce kilometrů, nejčastěji v kamionech. Čím delší trasu bylinka podnikne, tím spíše jí urazí letecky, jako máta, koriandr nebo třeba bazalka cestující z Maroka, Izraele, Keni nebo Etiopie. Asi se shodneme, že chlazeným kamionem by byl takový výlet na moc dlouho. Zvýšený zájem o suroviny pro asijskou kuchyni zvýšil import čerstvého koření i z vzdálenějších zemí jako jsou Vietnam nebo Thajsko. U těch už jsme na letecké trase přes 9 000 km.

Na druhou stranu roste tlak spotřebitelů na větší maloobchodní řetězce. Nabídka konkurenceschopné ceny se stává menším a menším argumentem pro kompenzaci méně udržitelných dodávek leteckou dopravou. Aby byla letecká distribuce ekonomická, vyplňují palety s bylinkami volné sloty pro maximální vytížení kapacit letadel. Letecká distribuce ztrácí význam, pokud čerstvé zboží necestuje do cílové lokality prodeje, ale urazí ještě další tisíce kilometrů kamionem.

Celoroční lokální produkce bylinek

Naštěstí (především pro planetu) se blýská na lepší časy a dnes už umíme ekonomicky vyprodukovat širokou škálu bylinek pro evropské i asijské chutě lokálně, pomocí efektivních vertikálních farem. Lokální produkci bylinek ve foodtech vertikální farmě si ukážeme na příkladu Bohemian Garden, mobilní farmy s pěstební plochou 86,4 m2 pro hlavní produkci. Záleží na plodině, ale průměrný roční výnos sklizených bylinek v Bohemian Garden je 5 tun, tedy necelých 60 kg z m2 pěstební plochy. Každý jeden den v roce tedy z vertikální farmy sklidíte přes 270 balení řezaných bylinek po 50 gramech. V konstantní kvalitě, bez použití pesticidů, bez nutností dlouhé logistiky a s možností použití obnovitelné zelené energie. Tento způsob pěstování má ještě další benefity. Vertikální farmu můžete plně přizpůsobit lokálnímu trhu. Když je denní poptávka vyšší, sklidíte víc. Je-li nižší, sklidíte míň. Máte možnost střídat různé odrůdy a rychle obměnit pěstované plodiny, tedy pružně reagovat na měnící se strukturu jídelníčku a chutě konečného zákazníka. To nezní špatně, ne?
FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář