Hydroponie pro děti nejen v Techmania

Proutek se musí ohýbat, dokud je mladý. Stejně se musí rozvinout mysl studenta a v době, kdy nejsnáze přijímá informace nasměrovat jeho přemýšlení nad pěstováním rostlin od tradičních metod k hydroponii.

V průběhu září a října 2019 jsme s Techmania Science Center v Plzni spolupracovali na kroužku pro nadané mladé studenty Projekt: KOLONIZACE MARSU. Cílem několikaměsíčního snažení 2 skupin 11-13 letých dětí je, vyřešit, jak zabezpečit osidlování Marsu člověkem.

Okénko do světa hydroponie

Děti se si spolu s námi prošly základy pěstování rostlin bez půdy. Znalost metod pěstování rostlin s použitím hydroponických médií je při plánování zemědělství na Marsu zásadní. S naším expertem na rostliny prošli studenti jednotlivé části hydroponického systému a hned se vrhli na praxi. Nařízkovali jsme bazalku a vyrobili živný roztok. Do bytových zahrad MiG 6 jsme společně zasadili semínka bazalky pravé a po dobu celého projektu budeme zkoumat postupný vývoj rostlin v hydroponii. Poznatky vzniklé z bádání výzkumníkům pomohou při projektování jejich řešení uzavřeného hydroponického systému. Ten by měl být součástí habitatu, který zajistí dlouhodobé přežití vyslané expedice.

Bazalka v hydroponickém systému v Techmania Science Center

Další týdny vědy hrou

V dalších týdnech se chystají mladí výzkumníci navrhnout prostředky pro ochranu dobyvatelů Marsu. Pozornost studenti věnují i problematice vodohospodářství a nakládáním s velmi omezeným množstvím vody. Bez čísel se nikam neletí, aneb kombinatorika, pravděpodobnost a další hrátky s čísly, která nám pomohou zhodnotit předpokládanou úspěšnost mise.

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář