Hydroponický substrát – vlastnosti a dělení

Když se řekne Hydroponie - pěstování rostlin bez použití zeminy jako substrátu, nejsme vlastně moc moudří z toho, jaký substrát tu nám běžně známou hlínu v hydroponii vlastně nahrazuje. Pojďme spolu projít druhy, vlastnosti a údržbu hydroponických substrátů.

Vlastnosti hydroponických substrátů

Kromě toho, že je jejich posláním nahradit zeminu a rašelinové substráty, mají všechna pěstební média pro hydroponii společné znaky. Těmi je vyšší vzdušnost, lehkost a schopnost velmi dobře absorbovat a uchovat vodu. Struktura médií zaručuje lepší přísun kyslíku ke kořenům, vzduchové kapsy zabraňují sesedávání a utemování substrátu.

Odlišné jsou také chemické vlastnosti substrátů pro hydroponii. Zemina přirozeně upraví kyselost závlahové vody, kdežto naším cílem je mít nad hodnotami živného roztoku kontrolu. Odborně tomu říkáme, že je hydroponický substrát chemicky inertní.

Minerální vata pro klíčení semínek pěstování rostlin a kořenění řízků

Druhy substrátů pro hydroponii

Když už známe základní vlastnosti substrátů, můžeme se vrhnout na jejich dělení. Projdeme si postupně odlišnosti substrátů keramzit, rockwool, kokos, perlit a pemza.

Keramzit

Do kuliček různých frakcí pálený jíl je velmi lehký a vzdušný a jeho dlouhá životnost z něj dělá favorita hydroponiků. Po použití jde totiž propláchnout/proprat vodou s peroxidem nebo GHE FloraKleen, což odstraní usazené soli a lze používat do opakovaně. Vyrábí se ve dvou frakcích 4-8 mm a 8-16 mm. Dále se dá stejně jako zemina vypéct při 200°C v troubě, což ho do půl hodinky zbaví škůdců, především třásněnek, kterým se v substrátu velmi líbí.

Kokosová drť 

Vizuálně nejbližší hlíně je takzvaný kokos. Jedná se o drcená kokosová vlákna. Ta výborně vedou vodu, ale hlavně přirozeně obsahují prospěšnou bakterii trichoderma, podporující enzymatické procesy v kořenovém balu. Zlepšuje tak příjem živin a dokonce vytváří mykorhizní ochranu rostliny - bezpečnou plísňovou spolupráci rostliny, houby a vlastně i člověka. Kokos se míchá s perlitem nebo keramzitem, jinak se dá při zalévání udusat téměř jako hlína.

Rockwool

Žlutošedá vata vypadající jako izolační skelná vata pro zateplení fasády. Na rozdíl od té fasádové ale rockwool Grodan není napuštěn chemickým koktejlem proti plísním, což pro nás znamená více škody než užitku. Pěstební médium rockwool je dostupný v několika variantách - kostky, rohože nebo drť. Výsledná hmota vzniklá taháním čedičových vláken tvoří ideální prostředí pro kořenový bal. Do rockwoolu se sázejí semínka, velmi dobře v něm koření řízky. Její výhodou ve velmi nízká hmotnost, velkou nevýhodou je její jednorázovost.

Perlit a pemza

Oba substráty jsou vulkanické horniny, kterým se vzduchové kapsy vytvořily díky působením vody nebo vzduchu při erupci. Výsledkem jsou lehké a vzdušné kamínky, které používáme při výsadbě nebo mícháme s dalšími substráty, jako třeba s kokosem. Na eshopu najdete malý pytlík pemzy.

FacebookpinterestFacebookpinterest

2 komentáře u „Hydroponický substrát – vlastnosti a dělení“

  1. S hydroponií teprve začínám, ale zahradničím už dlouho. Protože už hodně let pracuji s rostlinnými a živočišnými vlákny jako přadlena, napadlo mě, zda by jako substrát nešla použít surová nebo praná vlna. Dá se lehce zaplstit, takže by měla podobnou konzistenci jako rockwool. Zdejší chovatelé chovají většinou masná plemena, jejich vlna je hrubá a většinou ji vyhazují nebo pálí, byly i nějaké pokusy ji využít k zateplování budov. Tak proč ne i na pěstování ? Určitě to vyzkouším, ale zajímalo by mě, zda máte s vlnou nějaké zkušenosti.

    Odpovědět
    • Dobrý den, děkujeme za zajímavý komentář. S použitím vlny jako substrátu nemáme žádné zkušenosti, určitě budeme rádi, když nám po vašich testech dáte vědět. V zásadě jde o to, jakým způsobem bude působit vlna na živný roztok, zda nebude měnit jeho hodnoty. Vhodnější bude praná vlna, kořeny jsou obecně citlivé na jim nepřátelské bakterie.

      Odpovědět

Napsat komentář