Máte už pro svou zelenou milou dárek k Valentýnu?

Ke svým domácím rostlinám mají lidé různý vztah, daný nejspíše jejich mírou citlivosti a mezidruhové empatie. Máte svou nejoblíbenější rostlinu?

Na nejnižší příčce je puberťácká lhostejnost vůči těm zajatcům květináče ve školách, které už léta nikdo nepřesadil, pokud pohnojil, tak nechtěně a nikdo nechce vědět čím. Neveselý život občas rozveselí uklízečka, když se slituje a dodá alespoň nějakou vláhu. Podobný život mají rostliny v kancelářích či na chodbách úřadů. O trochu lépe na tom bývají rostliny, které dostávají ženy darem. Ty se většinou dočkají závlahy alespoň tehdy, kdy už dělají majitelce ostudu, jejich péče o ně je však bohužel odrazem kvality vztahu k muži, který jim je daroval. Lepší život mívají rostliny domácí a korporátní, které jsou už pevnou a chtěnou součástí interiéru a byly tak nějak přijaty do rodiny či firmy.

Něco dobrého na zub (list)?

“Ten náš fíkus by už potřeboval přesadit, Pepo…” Do roka se skutečně přesazení dočká a do té doby dostane i pár hnojících tyčinek z drogerie. To však stále není ten vztah, o kterém bych chtěl mluvit a věřím, že i Vy máte už tento vykořisťovatelský přístup za sebou. Přál bych si, aby se více lidí ke svým Kytkám chovalo jako Leon. Jako k domácím mazlíčkům, jako k partnerům. Nejen se o ně hezky starat, ale dávat jim svou lásku najevo i jinak. Velmi milé a oboustranně příjemné je na rostliny nahlas mluvit a učit se jim naslouchat. Není to tak těžké ani nemožné, jak by si mohl někdo myslet.

Šamani své hluboké znalosti léčivých rostlin získali právě tak, rozhovorem s jejich duchem. A kdo si myslí, že je to bláznovství, měl by se vážně zamyslet nad svou sebedůležitostí. Ale věřím, že pro naše čtenáře nebude na rozhovoru s kytkou o … nic divného. Lze však zajít ještě o kousek dál, udělat ve vašem vztahu další krok. Zvláště jste-li spolu už dlouho, počáteční zamilovanost odezněla už dávno. Máte za sebou dobré i zlé a vztah vám trochu zevšedněl, můžete mu dát novou jiskru vhodným dárkem k Valentýnu. Vaše Květina jistě nepohrdne něčím dobrým na zub (na list), ale opravdovou radost jí uděláte vlastním světlem. Tak co, dokážete jí svou lásku 20 Watty?

Šikovná Tykadla pro osvětlení pokojových rostlin pro pěstování v bytech s nedostatkem světla. 

Fejetony o pěstování rostlin

Právě jste dočetli první ze série fejetonů o pěstování rostlin v bytě, kuchyni nebo na kterémkoliv jiném místě, kde to pro rostliny není vůbec přirozené. Takové pěstování a příběhy jako ze života, máme totiž ze všeho nejraději. Fejetony budou čas od času vycházet v naší rubrice Lifestyle.

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář