Připravte si sazenice na jaro

Leden je za námi, a čím dál častěji se objevují otázky co, kde, a hlavně kdy sázet. Článků o setí, sázení semínek a přípravu sazenic na jarní výsev po zimě jsou na internetech stovky, ne-li tisíce. A tak než abychom přepsali to samé, co se dozvíte i na webech, které se zahradničením mají pramálo společného, dali jsme dohromady našeho průvodce sázením a přípravy sazenic přesazení do půdy nebo na pokračování pěstování v hydroponii.

Technologie nám mají usnadňovat život a nebyli bychom to my, kdybychom si na pomoc se sázením semínek a předpěstováním sazenic nějaké ty vychytávky připravili. Naučíme vás vyrábět sazenice hydroponické, a tradiční pěstitelé se třeba něco přiučí. Tento návod píšeme totiž po víkendu, kdy jsme sázeli jednu výsadbu z mnoha pro velkou akvaponickou farmu v počtu 3000 sazenic. Takže můžeme s úsměvem říct, že jsme již odborníci.

Hydroponicky pěstovaná léčivka withanie snodárná s úrodou semínek pro nový výsev

Jak a kde vybrat semínka

Základní nabídka našeho e-shopu nabízí semínka, které jsou rozdělena do kategorií; chilli papričky, bylinky, listová a ostatní zelenina, a také velmi oblíbené jedlé květy. Trh se semínky nabízí nepřeberné množství druhů, odrůd a semínka jsou narozdíl od zimního období, kdy je jejich dostupnost velmi špatná, k dostání v podstatě na každém rohu. Vůbec nejlepší je mít semínka vlastní z předchozích let, ale pokud s pěstováním začínáte, dvacka za balíček semínek není nic hrozného.

Jak získat, zpracovat a uskladnit semena se dozvíte ZDE.

Příprava semínek před sázením

Musíme si prvně uvědomit, že v podstatě napodobujeme naprosto běžné přírodní procesy, a co přírodě trvá od podzimu do jara, my zvládneme za pár dní. Řeč je samozřejmě o napodobení přirozeného života semínka, které z rostliny na podzim spadlo z důvodu, aby na jaře zaručil šíření další generace následníků.

Před samotným vysetím je dobré nechat semínka jeden nebo i více dní v chladu, či lednici. Nemusíte se bát, že by se semínka nějak poškodila. Právě naopak, zachlazená semínka dosahují vyšší klíčivosti. Dalším důležitým krokem před sázením je nechat semena alespoň den nasát vodu. Dáváme je do malých sklenic, neboli panáků, či malých skleniček, zkumavek a do tmy. Následně vyséváme do předem připravených sadbovacích kostek, jiffy tablet nebo substrátu pro výsev. A jaký substrát pro výsev doporučíme, když nechcete sázet do rockwoolu? Odpovědí je směs kokosu a perlitu.

Výsadba hydroponických sazenic pro celoroční pěstování v pěstebním stanu pro indoor pěstování rostlin

Kam se zasazenými semínky?

To nejlepší, co můžete se zasazenými semínky udělat, je dát je do vhodného pařníku, či pařeniště. V tom nejsnáze udržíte potřebnou teplotu a vlhkost. V naší nabídce najdete pařník z odolného plastu ROOT IT, který vydrží víc než jednu sezónu, použít se dají ale i obyčejná pařeniště z měkkého plastu. Pro nadšence máme připravenou Sadu pro hydroponickou výsadbu ve speciálním pěstebním stanu.

Teplota při klíčení

Ideální teplotu pro klíčení má každá rostlina jinou, ale opět si můžeme říct nejčastější rozsah. Běžné rostliny z našeho prostředí vám nejsnáze vyklíčí, pokud udržíte teplotu v pařníku mezi 22-25°C. Rostliny původem z teplejších krajin jako třeba východní odrůdy chilli papriček rodu chinense vyžadují pro vyklíčení vyšší teplotu, uvádí se 24-32°C. Informace o ideální teplotě pro klíčení hledejte při nákupu semínek, nebo se ptejte u prodejců.

 

Jak tepla v pařníku dosáhnout? Vesměs máme dvě možnosti. První je použití topné podložky (s termostatem). Druhá varianta je topit klíčkům pěstebním osvětlením, neboť i to LEDkové teplo produkuje a plastový pařník je schopen ho víceméně uchovat. Mějte ale na paměti, že až na výjimky mají být semena ve tmě, při sázení do kostek s velkou dírou na semínko doporučujeme zasypat substrátem.

Naopak nevhodným řešením je umístění pařníku za okno nebo na topení. Tímto způsobem je velmi složité semínka neupéct. Nezvládnete udržet v pařeništi konstantní teplotu, která bude oscilovat mezi denní vysokou a noční nízkou, semena to může zbrzdit nebo úplně zastavit.

Měření teploty a vlhkosti při klíčení semínek pomocí digitálního teploměru

Vlhkost při klíčení

Vzdušná vlhkost v pařeništi je klíčem k úspěchu celého klíčení. Vlhkost zajišťují pěstební kostky, které před samotným sázením necháme nasát vodou jak bylo zmíněno výše. V průběhu klíčení semínka nezaléváme, ale rosíme rozprašovačem, nebo opětovně máčíme celý sadbovač. Zalití semínek by způsobilo vyplavení z kostek.

Teď k číslům. Ideální vlhkost pro klíčení semínek je kolem 70-80%. První den můžeme nechat až 90% vlhkost, v dalších dnech ale tak vysoká vlhkost způsobuje hnití semínek, nebo by se na povrchu substrátu začala objevovat plíseň. Pro regulaci vlhkosti v pařníku použijte větrací otvory a větráme i občasným nadzvednutím víka, v pěstebním stanu vlhkost upraví ventilátor pro odtah a cirkulaci vzduchu.

Jak dlouho čekat?

Doba klíčení může být různá. Saláty vyklíčí v řádech hodin, či dnů. Bylinky vykouknou do týdne. Na náročnější rostliny ale můžeme čekat i několik měsíců. Proto je důležité při celém procesu neudělat chybu, neboť je škoda nechat například semínko kávovníku shnít v polovině doby klíčení kvůli jednomu nevhodnému zalití. Informace o předpokládané době klíčení hledejte opět při nákupu semínek, nebo u prodejců.

Co dělat po vyklíčení

Každý pěstitel zažil vytahané sazeničky, zoufale táhnoucí se za světlem, kterého je v přírodě během zimy nedostatek. Tenkým vysokým vláskům předejdete tím, že od momentu vykouknutí prvních lístků rostlině poskytnete dostatek světla. Pěstební světlo dodáte snadno pomocí 20 W LED tykadel s klipsem, pěstební žárovkou nebo použijte LED pruh nad truhlík či pařník.

Postup sázení semínek pro hydroponické pěstování

  1. Nejméně 2 dny před plánovaným sázením dejte semínka zachladit do ledničky
  2. Na 12-24 hodin před sázením nechte semínka nasát vodou
  3. Nasát vodou nechte i pěstební kostky nebo substrát, který použijete. Po namočení nechte odkapat, substrát nesmí stát ve vodě.
  4. Voda by měla být teplá (20°C), odstátá, o správném pH (6,0-6,5) a s přidaným kořenovým stimulantem
  5. U salátů, chilli nebo třeba rajčat sázíme 1 semínko, nebo vypíchneme slabší klíčky. U bylinek můžete dát semínek víc
  6. Semínko vtlačte sirkou/špejlí do čtyřnásobné hloubky, než je velikost semínka
  7. Na semínko nesmí jít světlo, sadbovač umístěte do tmy, nebo zakryjte díry po vpichu perlitem/vermikulitem/keramzitem
  8. Každý den nechte kostky nasát čistou vodou o správném pH a teplotě, nezalévejte, ale roste
  9. Zapněte pěstební osvětlení hned, jak uvidíte první klíčky
FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář